secsoan
phone

+420 466 301 333

eshop@secel.cz
po-pá 8:00-17:00

Přihlásit

|

Registrovat

Měna:

CZK

Nákupní košík:

";
NEWSLETTER

Slovník pojmů

A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z


WCG-CCFL
Unikátní technologie podsvícení používaná v televizorech BRAVIA, která poskytuje širší škálu barev v porovnání s běžným podsvícením CCFL. Z toho plyne její název – WCG znamená Wide Colour Gamut (široký barevný rozsah), CCFL znamená Cold Cathode Fluorescent Lighting (podsvícení výbojkami se studenou katodou).

Wi-Fi sítě (Wireless Fidelity)
Systém bezdrátového propojení komponentů v síti, umožňující spolupráci různých koncových zařízení, jako např. audio-video, internet atd. Wi-Fi se používá ve významu místní (lokální) sítě (WLAN) standardu IEE 802.11b/g/a. V souvislosti s tímto pojmem doporučuji prostudovat další pojmy: "802.11b", "802.11g", "IEEE", "WLAN", "AP", "ad hoc", "Hotspot", "Mesh Networks", "SDR", "UWB", "WIMAX", "WPAN". WLAN (Wireless Local Area Network) Pojem z oboru bezdrátových sítí. WLAN označuje bezdrátovou variantu sítě LAN s obdobnou topologií a možnostmi využití. Na rozdíl od ethernetového propojení komunikují prvky WLAN bezdrátově. Podle specifikace IEEE splňuje WLAN standard IEEE 802.11. Viz též pojem: Wi-Fi.

WIMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access)
Další nadějná bezdrátová technologie standardu IEEE 802.16 (resp. 802.16a) pro metropolitní sítě WMAN (Wireless Metropolitan Area Networks), realizované v pásmech 2 - 11 GHz (zahrnuje licencované i bezlicenční pásma) na vzdálenost 50 Km a sdílenou kapacitou max. 70 Mbit/s. Podobně jako u Fi-Fi jde o službu point-to-multipoint s přístupovými body. Uživatelé, připojení k jednomu bodu, sdílejí v určitou chvíli společně jeho danou kapacitu přenosu. Výhoda WIMAX je, že nepotřebuje přímou viditelnost, dobrá úroveň zabezpečení, solidní rychlost a vzdálenost i v zástavbě i možnost omezit uživateli šířku přenosového pásma.. V některých městech se objevují pilotní WIMAX projekty. Viz též pojem: Wi-Fi.

Woofer
Jednotka určená pro reprodukci nízkých frekvencí zvukového signálu.

WRAT (Wide Range Amplifier Technology)
Technologie zapojení bipolárních tranzistorů využívaná v nf části výkonových zesilovačů. Vyznačuje se nižší celkovou zpětnou vazbou a tím i nižším zkreslením, při zachování extrémě širokého přenášeného pásma. High-end zesilovače s touto technologií dosahují široký kmitočtový rozsah s minimem zkreslení. Přísný výběr materiálů a spec. zapojení obvodů.