secsoan
phone

+420 466 301 333

eshop@secel.cz
po-pá 8:00-17:00

Přihlásit

|

Registrovat

Měna:

CZK

Nákupní košík:

";
NEWSLETTER

Slovník pojmů

A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z


VBR
Pod zkratkou VBR se skrývá označení proměnlivého datového toku (variable bit rate). Multiplex, v němž všechny programy vysílají ve VBR, se pak nazývá "statistický multiplex". Jak už sám název datového toku napovídá, může se množství dat vysílaného programu při použití VBR měnit v závislosti na tom, jak náročná scéna se právě vysílá. Divák se tak dočká například výraznějších detailů při sportovních přenosech a ostatních scénách náročných na obrazové podrobnosti. Celkově se při použití VBR zvýší kvalita vysílání.

VBR
Variabilní bitrate (proměnný datový tok). CBR - konstatní bitrate. Tam, kde není potřeba vysokého toku dat, např. v tichých pasážích hudby, dojde ke snížení bitrate a tím i úspoře místa na nosiči dat.

VPS (Video Programing System)
Též „Video Programming Service“. Obdobně jako: "PDC (Program Delivery Control)". Jde o systém, který využívají některá videa při nahrávání. Začátek a konec nahrávání nespouští na základě naprogramovaného reálného času, ale čekají na signál vysílaný z programového studia. Pokud se tedy vysílání vašeho programu např. opozdí, pak nemusíme mít obavy, že máme na začátku nahrán kus z předchozího programu nebo nedotočený konec. Rozdíl je v tom, že u VPS je signál vysílán v jednom řádku zatemňovacího impulzu, zatímco u PDC se šíří teletextem. U nás se používá VPS.

Výkon
Výkonů známe několik, např. špičkový hudební (PMPO), nebo efektivní nebo-li synusový (RMS). Pozor při popisu u některých výrobců. Špičkový hudební výkon udává, jakou zátěž je schopen reproduktror vydržet krátkodobě, proto je lépe výstupní výkon hodnotit jako efektivní výkonovou zátěž, která je zhruba 1/20 PMPO. Výkon reproduktorů se udává ve Watech /W/, čím vyšší údaj ve /W/, tím vyšší výkon. Solidní výrobce udává údaj výkonu spolu s ohmickou zátěží reproduktoru (čím nižší ohmy /impedance/, tím méně zkreslený údaj).