secsoan
phone

+420 466 301 333

eshop@secel.cz
po-pá 8:00-17:00

Přihlásit

|

Registrovat

Měna:

CZK

Nákupní košík:

";
NEWSLETTER

Slovník pojmů

A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z


Magic Pad (Nabídka rozhraní na obrazovce)
Grafické uživatelské rozhraní (GUI), které umožňuje ovládat DVD přehrávač pomocí dálkového ovladače a nabídky na obrazovce.

MagicGate™
Technologie ochrany autorských práv pro karty MagicGate™ Memory Stick™ a vyhovující produkty. Ověřovací technologie zajišťuje, aby byl chráněný obsah přenášen jen mezi vyhovujícími zařízeními a médii. Chráněný obsah je zaznamenán a přenášen v kódovaném formátu, což brání neoprávněnému kopírování či přehrávání.

MBP (My Best sound Position)
Nabízí nastavení zvuku stisknutím tlačítka. Tři režimy (MBP Off, MBP-A, MBP-B) ovládají současně funkci fader a vyvážení.

MD Link
Optické digitální zvukové rozhraní sloužící pro připojení MD rekordéru nebo přehrávače k přehrávači CD WALKMAN® nebo přenosnému CD přehrávači pro snadný digitální záznam nebo přehrávání.

MD Link/MD Link Plus
Optické digitální zvukové rozhraní pro snadné nahrávání hudby z CD přehrávače do MD rekordéru, včetně značek Start ID. Umožňuje také dálkové ovládání MiniDisc rekordéru a jeho napájení z pevné jednotky. Na pevné jednotce se zobrazují i informace o disku.

Mega Bass/Bass Boost
Umožňuje uživatelům zesílit basy při nízké hlasitosti a přitom optimalizuje kvalitu zvuku na výstupu ze sluchátek.

Měnič vzorkovacího kmitočtu
Přesný čip převádějící všechny běžné vzorkovací kmitočty do formátu MD. Umožňuje digitální záznam ze všech digitálních zdrojů, jakými jsou DAT, CD DSR nebo ADR, beze ztráty kvality.

Měření na střed/Bodové měření
V závislosti na obsahu scény na daném snímku lze pro stanovení požadované úrovně expozice použít jednu ze dvou metod. Měření na střed využívá střed snímku a je vhodné pro většinu všeobecných fotografií. Existuje také možnost zvolit určitou část scény a stanovit expozici pomocí Bodového měření. To je zvláště užitečné při fotografování snímků s velkým rozsahem kontrastu.

MHP (Multimedia Home Platform)
Doprovodné služby připojené k digitálnímu televiznímu signálu, např. zobrazení grafiky na obrazovce nebo interaktvní komunikace. Přenos interaktivních služeb je založen na rozhraní pro programování aplikací - API (Application Programming Interface). API obsahuje funkce, které mohou být základem pro další aplikace. Systém MHP by měl umožňovat obecnou širokou ochranu obsahu (vč. ochrany proti virům) a měl by umožnit upgrade prostřednictvím terestrického příjmu případně prostřednictvím datových sítí. Obecným požadavkem při dohodě o tomto evropském standardu, který je důležitý z komerčního a uživatelského hlediska, byl zájem o jednoduchou obsluhu.

MHP nebo DVB-MHP (Multimedia Home Platform)
Multimediální (kombinace různých druhů médií) formát digitální televize. Asi úspěšný pokus o sjednocení dosavadních systémů vyvíjených pro budoucí interaktivní televizi (iTV, iDTV) v jednu multimediální platformu. MHP byl již přijat za evropský standard. Jeho hlavním programovacím jazykem je Java, pro digitální televizi DVB-Java. V roce 2001 byly představeny standardy MHP 1.0 (ETSI TS 101 812) pro analog a MHP1.1 (ETSI TS 102 812) pro Digital. Další verze jsou 1.0.2 MHP a v přípravě je verze 2.0Čti též: iTV, ATVEF.

MICROMV
Obrazový systém založený na formátu MPEG2, umožňující výrobu nejkompaktnějších videokamer Handycam, jaké si lze představit, bez snížení kvality obrazu či doby záznamu.

Mimostředná izolační podložka
Vyvrtané otvory těchto podložek jsou umístěny mimo střed a vibrace tak nemohou zasáhnout vnitřní obvody.

Minimální osvětlení
Videokamera Sony Handycam využívá moderní objektivy a snímač CCD typu kočičí oko. Proto lze barevně filmovat i za velmi nízkého osvětlení, například ve světle svíčky. Minimální osvětlení se udává v luxech, přičemž 1 lux je množství světla získané z 1 svíčky ve vzdálenosti 1 metr. Čím nižší je hodnota luxů, tím vyšší je citlivost fotoaparátu a tím lepší obraz.

MLP (Meridian Lossless Packing)
Kompresní video formát. Algoritmus bezeztrátové komprese ukládání dat s vysokým rozlišením, který se stal jednotným světovým standardem pro záznam hudby na DVD-A.

Motionflow +100Hz
Dalšík krokem k viditelné dokonalosti obrazu je technologie Motionflow +100Hz, která zvyšuje obnovovací frekvenci z klasických 50Hz na 100Hz. Algoritmus vyvinutý společností SONY vytváří a vkládá extra obrázky založené na originálu, čímž se obraz jeví lidskému oku jako hladší a mnohem realističtější. Technologie spolupracujeme s většinou druhů signálů, takže se dá říci, že uvidíte lépe cokoliv, nač se budete dívat. zvyšuje obnovovací frekvenci z 50 na 100 Hz. Pomocí interplace dopočítává z existujících snímků "mezisnímky", díky čemuž se výsledná reprodukce jeví jako plynulejší.Mnoho modelů televizorů řady BRAVIA je vybaveno jednou z našich tří technologií zdokonalení pohybu Motionflow, které v kombinaci s funkcí Image Blur Reduction zlepšují zobrazení rychle se pohybujících objektů tak, že je mnohem plynulejší a ostřejší než u konvenčních LCD televizorů. Motionflow 200Hz zobrazuje 200 snímků za sekundu a je naší dosud nejrychlejší technologií zdokonalení pohybu. Další informace jsou uvedeny na stránce 4. Navštivte také stránky www.sony.cz/bravia

Motionflow Pro 100Hz

Technologie Motionflow PRO 100Hz, která snižuje rozmazání a zdvojnásobuje standardní frekvenci snímků, přináší na nejnovějších televizorech BRAVIA nejčistší, nejhladší a nejrealističtější vysokorychlostní obrazy. Technologie Motionflow Pro 100Hz inteligentně zvyšuje počet snímků za sekundu a využívá také technologii blikajícího podsvícení. Blikající podsvícení, nová funkce technologie Motionflow, ještě více vylepšuje výkon. Kromě plynulého toku akcí na obrazovce vytvořeného přidanými snímky vylepšuje technologie blikajícího podsvícení rychle se měnící akci do úplného extrému. Obraz je čistší, ostřejší a prakticky bez „blikání“. Funguje na základě vypínání a zapínání podsvícení, takže získáte méně rozmazaný obraz, pokud na obrazovce probíhají rychle se měnící sportovní události nebo dobrodružné scény.MP3
Standardní systém redukce dat u zvukových souborů (MPEG-1 Layer 3).

MP3
Formát standardního systému komprese dat pro zvukové soubory z dílny Frauenhofferova institutu. Formát MP3 používá tři varianty kódování dvoukanálového zvuku: Dual Chanel (někdy nazývaný Dual Mono), Stereo a Joint Stereo. U DCH se datový tok rozděluje rovnoměrně mezi oba kanály. U sterea lze jednomu kanálu aktuálně přiřadit větší datový tok na úkor druhého, momentálně datově méně náročnému. Třetí JP porovná oba kanály a odstraní duplicitní informace, čímž znatelně redukuje objem dat. Další konkurenční formáty jsou např. AAC, WMA. (Viz též : "Dual Chanel")

MP3Pro
Komprimovací zvukový formát. Druhá generace formátu MP3. V roce 2001 si razí cestu k výrobě. Při polovičním objemu dat stejná kvalita zvuku.Využívá technologii SBR (Spectral Band Replication). Encodér MP3PRO rozděluje audiozáznam na dvě části: jedna kvůli zpětné kompatibilitě s MP3 obsahuje stejné informace jako běžný formát MP3 a druhá nese prostřednictvím SBR informace o vyšších frekvencích, čímž při nižším datovém toku rozšiřuje zvukové pásmo. MP3Pro nelze ale použít v přehrávačích MP3.

MPEG Movie
Umožňuje zaznamenat fotoaparátem krátké obrazové a zvukové sekvence. Data si lze na místě prohlédnout na displeji LCD fotoaparátu anebo na televizoru přes výstup AV či je jednoduše přenést do jiného multimediálního zařízení pro úpravy nebo uložení.

MPEG Movie EX
Nepřetržitý záznam, dokud zbývá místo na digitálním médiu. Mezi funkcemi je navedení, přehrávání a prohlížení; navíc režim umožňující rozdělit delší klipy na kratší segmenty.

MPEG Movie HQX
Nepřetržitý záznam ve vysoké kvalitě, dokud zbývá místo na digitálním médiu. Mezi funkcemi je navedení, přehrávání a prohlížení; navíc režim umožňující rozdělit delší klipy na kratší segmenty. Tato verze nabízí rozlišení 320 x 240; 16,6 snímků za sekundu.

MPEG Movie HQX (bez ozvučení)
Umožňuje zaznamenat fotoaparátem krátké obrazové sekvence a uložit je na kartu Memory Stick™ společnosti Sony. Data si lze na místě prohlédnout na displeji LCD fotoaparátu anebo je jednoduše digitálně přenést přes kartu Memory Stick™ do jiného multimediálního zařízení pro úpravy nebo uložení. Nepřetržitý záznam ve vysoké kvalitě, dokud zbývá místo na digitálním médiu. Mezi funkcemi je navedení, přehrávání a prohlížení; navíc režim umožňující rozdělit delší klipy na kratší segmenty. Tato verze nabízí rozlišení 320 x 240; 16,6 snímků za sekundu.

MPEG VX (s ozvučením)
Nepřetržitý záznam v kvalitě VGA, dokud zbývá místo na digitálním médiu. Mezi funkcemi je navedení, přehrávání a prohlížení; navíc režim umožňující rozdělit delší klipy na kratší segmenty.

MPEG-1
MPEG je zkratka pro Motion Picture Experts Group. Formát MPEG-1 je formát komprese dat pro ukládání digitálních videosnímků. Při rozlišení 160 x 112 pixelů lze ve formátu MPEG-1 zaznamenat malé videoklipy v délce až 1 minuty. Narozdíl od standardu PAL (25 snímků za sekundu) se zaznamenává jen 8 snímků za sekundu.

MPEG-4 AVC HD (pozemní a kabelové vysílání)
Tento dekodér slouží pro dekódování pozemního a kabelového vysílání ve vysokém rozlišení HD a pracuje podobně jako přijímač HDTV. Poskytuje plnou kvalitu vysílání ve vysokém rozlišení bez speciálního set-top-boxu.

MPEG2
Označení MPEG (Moving Picture Experts Group) se nyní používá jako obecný termín pro metody používané ke kompresi digitálních obrazových dat, umožňující efektivní přenos a ukládání dat. Formát MPEG2 byl přijat v roce 1994 jako univerzální systém kódování obrazu pro vysílání, komunikace a paměťová média. Vícekanálový zvuk MPEG2 je jedním ze systémů prostorového zvuku dostupných na discích DVD; další možností je systém Dolby® Digital.

MSV (Memory Stick™ Voice)
Formát komprese zvuku u zařízení Memory Stick™ Chip Recorder.

Multi-Angle (úhlový prohlížeč)
Na disk DVD je možné uložit obrazové scény pořízené z 9 různých úhlů kamery (např. ze živých koncertů a sportovních akcí) a při přehrávání je ihned zvolit. Tuto funkci DVD přehrávače lze využít jen tehdy, když přehrávaný disk DVD obsahuje více úhlů záběru.

Multi-Story
Formát DVD Video umožňuje zaznamenat na disk mnoho různých sekvencí příběhu. Diváci si mohou vývoj příběhu zvolit během přehrávání.

Multiple Language
Formát DVD Video dokáže uložit na disk zvukovou stopu až v osmi různých jazycích. V Evropě jsou nejběžnější disky se dvěma, třemi nebo čtyřmi jazyky.

Multiplex
souhrnný bitový tok obsahující dílčí bitové toky náležející jednotlivým televizním a rozhlasovým programům nebo dodatečným službám, upravené pro společné šíření prostřednictvím vysílačů. Pro multiplex bude stanoven soubor technických parametrů, který určuje možnosti jeho využití. Zjednodušeně jde o určitý tok dat, který může obsahovat několik různých programů (rozhlasových nebo televizních) a další data.

Multiplex
souhrnný bitový tok obsahující dílčí bitové toky náležející jednotlivým televizním a rozhlasovým programům nebo dodatečným službám, upravené pro společné šíření prostřednictvím vysílačů. Pro multiplex bude stanoven soubor technických parametrů, který určuje možnosti jeho využití. Zjednodušeně jde o určitý tok dat, který může obsahovat několik různých programů (rozhlasových nebo televizních) a další data.