secsoan
phone

+420 466 301 333

eshop@secel.cz
po-pá 8:00-17:00

Přihlásit

|

Registrovat

Měna:

CZK

Nákupní košík:

";
NEWSLETTER

Slovník pojmů

A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z


Hard Disk
Pevný disk - paměťové médium využívající rotující kotouče s vrstvami magnetického materiálu, řízené počítačovou jednotkou.

HCC (High Current Capability)
Technologie dovolující obvodům zesilovače dodávat do reproduktorových výstupů vysoký proud - až 45A na kanál, což zajišťuje náležité podání dynamických partií s prakticky jakýmikoliv reprosoustavami.

HCFL
Televizory BRAVIA WE5 využívají unikátní řešení podsvícení společnosti Sony – HCFL, které snižuje spotřebu energie zhruba na polovinu. Podsvícení HCFL je energeticky efektivnější než podsvícení CCFL a společnost Sony úspěšně vytvořila miniaturní výbojky pro televizory. Podsvícení HCFL přispělo k tomu, že televizory BRAVIA WE5 spotřebovávají méně než 50 % energie, kterou spotřebovávají srovnatelné modely z roku 2008.

HD ready nebo Full HD ?
Oba formáty představují prvotřídní kvalitu obrazu a zpřístupňují vám svět obsahu ve vysokém rozlišení. Obrazovka HD ready má dvakrát větší rozlišení než obrazovka v zastaralém standardním rozlišení (SD) a poskytuje čistější a mnohem podrobnější obraz. Požadujete-li nejvyšší zvukovou a obrazovou výkonnost ve vysokém rozlišení HD, zvolte samozřejmě Full HD. Tento formát, často také označovaný jako HD 1080p, má více než pětkrát vyšší rozlišení než SD a nabízí vám nejvyšší úroveň kvality obrazu ve vysokém rozlišení HD, která je dostupná v domácích podmínkách.

HD Reality Enhancer
neustále analyzuje zdrojový video signál, zlepšuje ostrost hran objektů, zvyšuje detaily obrazu a zbavuje ho efektu filmového zrna

HDCD (High Definition Compatible Disc)
Záznam na disku je v tomto systému obohacen o další informace pro zkvalitnění reprodukce zvuku. Hustota záznamu je dvojnásobná. Běžné disky jsou zaznamenány pomocí 16-bitů, HDCD reálně využívá 20-bytového záznamu. Přehrávače CD bez dekodéru HDCD, přehrají disk HDCD pouze v kvalitě CD. HDCD využijete, mate-li na svém přehrávači nebo v systému domácího kina dekodér HDCD.

HDCP (High-bandwidth Digital Copy Protection)
Systém, jeden z protokolů protikopírovací ochrany obrazu.

HDMI (High Definition Multimedia Interface)
Rozhrani (konektor) jehož prostřednictvím lze přímo přivádět digitální AV signál. Toto rozhraní je již ve výbavě některých moderních TV (některé plazmové TV), kde výrobci počítají s přenášením signálu s vysokým rozlišením (HDTV). HDMI je zkratka anglického označení High-Definition Multi-media Interface. Je to rozhraní pro přenos nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitálním formátu. Může propojovat zařízení jako například satelitní přijímač, DVD přehrávač nebo A/V receiver s kompatibilním výstupním zařízením, jako například plazmová televize. HDMI podporuje přenos videa ve standardní, rozšířené nebo high-definition kvalitě, a až 8-kanálový digitální zvuk. Rozhraní nezávisí na různých televizních a satelitních standardech, protože přenáší nekomprimovaná video data. Konektor HDMI typu A má 19 pinů, novější, málo rozšířená verze s označením B má 29 pinů pro přenos videa s větším rozlišením. Konektor typu A je zpětně kompatibilní s rozhraním Single-link DVI, používaném v osobních počítačích. Zařízení s DVI výstupem tak může poskytovat video signál pro HDMI zobrazovací zařízení, zvuk se ale musí přenášet jinou cestou. Konektor typu B je pak zpětně kompatibilní s Dual-link DVI. K zakladatelům HDMI patří firmy Hitachi, Matsushita Electric Industrial (Panasonic), Philips, Sony, Thomson (RCA), Toshiba, a Silicon Image. Podporují ho filmová studia Fox, Universal, Warner Bros. a Disney.

HDMI 1.3
Increases single-link bandwidth to 340 MHz (10.2 Gbit/s) Optionally supports 30-bit, 36-bit, and 48-bit xvYCC with Deep Color or over one billion colors, up from 24-bit sRGB or YCbCr in previous versions. Incorporates automatic audio syncing (Audio video sync) capability. Supports output of Dolby TrueHD and DTS-HD Master Audio streams for external decoding by AV receivers.[8] TrueHD and DTS-HD are lossless audio codec formats used on HD DVDs and Blu-ray Discs. If the disc player can decode these streams into uncompressed audio, then HDMI 1.3 is not necessary, as all versions of HDMI can transport uncompressed audio. Availability of a new mini connector for devices such as camcorders.[9]

HDMI 1.3a
Cable and Sink modifications for Type C Source termination recommendation Removed undershoot and maximum rise/fall time limits. CEC capacitance limits changed RGB video quantization range clarification CEC commands for timer control brought back in an altered form, audio control commands added. Concurrently released compliance test specification included.

HDTV
(H=High) Digitální televize s vysokým rozlišením. 1250 řádků se 1440 body na řádek. Přechodné pojmy a dosud používané, na cestě k HDTV jsou též: EDTV-(Enhandced DTV) nebo také SDTV-(Standard DTV).

HDTV
Systém High Definition TV (televize vysokého rozlišení) umožňuje přijímat televizní obraz v rozlišení 1920 x 1080 bodů (obraz DVD záznamu umožňuje zobrazení pouze 720 x 576). Zvuk je přenášen ve formátu MPEG-4 a může využívat technologii Dolby 5.1. V přeneseném slova smyslu to znamená, že může být rozdělen do několika kanálů, což využijí zejména majitelé domácích kinosystémů. V současné době probíhá vysílání HDTV v USA a Japonsku.

HDV
Formát, vyvinutý pro záznam obrazu s vysokým rozlišením na magnetický pásek v kazetách DV, využívá kompresi MPEG2. Má dvě verze HD1 a HD2 s pevnými datovými toky 19 a 25 Mbit/s. Prvá zapisuje obraz s 720 řádky neprokládaně, druhá s 1080 řádky prokládaně. U obou se na běžnou kazetu DV 60 vejde až hodinový záznam.

Hi8
Formát technologie širšího kmitočtového pásma A i V. Videosignál je pak rozdělen do složek barvonosné (C) a jasové (Y).

Hloubka barev
Představuje počet barev, které lze zaznamenat anebo zobrazit. Čím více bitů, tím více barev lze zaznamenat. Pro prezentaci 16,7 miliónu barev je nutná hloubka barev 24 bitů (8 bitů na barvu: červenou, zelenou a modrou).

Hloubka barev
Množství barev, které lze uložit nebo zobrazit. Čím více bitů, tím více barev lze zaznamenat. Chcete-li zobrazit 16,7 milionu barev, potřebujete hloubku 24 bitů (8 bitů na jednu barvu: červená, zelená a modrá).

HMC (Home Multimedia Centre)
Domácí centrum informací a zábavy. Předpokládá se, že v budoucnu zaujme v domácnostech některý prvek (pravděpodobně iTV – interaktivní televize) místo centrálního zdroje informací a zábavy, jejímž prostřednictvím si bude moci uživatel stahovat a zpracovávat data z rozsáhlého oboru lidské činnosti.

Hodiny ovládané rádiem
Čas hodin se nastavuje automaticky, rádiovým signálem v pásmu LW, přenášeným na frekvenci 77,5 kHz. Rádiový signál se spouští z atomových hodin, což zajišťuje přesné automatické nastavení času a data na hodinách, včetně změny letního a zimního času.

Hold
Uzamyká ovládací prvky a brání tak neúmyslnému spuštění funkcí přístroje.

Hologram AF
Hologram AF (Auto-Focus, tj. automatické zaostřování) využívá laserové hologramy pro nastavení zaostření při nedostatečném osvětlení a poskytuje zlepšenou přesnost zaostření. Systém odpovídá specifikacím laserových zařízení třídy 1 a je proto bezpečnější pro lidské oko.

Hologram AF
Hologram AF (Auto-Focus, tj. automatické zaostřování) využívá laserové hologramy pro nastavení zaostření při nedostatečném osvětlení a poskytuje zlepšenou přesnost zaostření. Systém odpovídá specifikacím laserových zařízení třídy 1 a je proto bezpečnější pro lidské oko.

HOP membrána
U repro z vysoce orientovaného polyolefinu. Jsou mimořádně tuhé a lehké, proto rychle reagují na pulsní změny.

Hosiden (S-video)
Vícepólový konektor (mini DIN) pro vedení videosignálu s oddělenou jasovou a barvonosnou složkou (S-video).

Hotspot
Výraz z oboru bezdrátových sítí. Bezdrátový AP (Access Point) s přístupem na internet. Nejčastěji bývá používán ve významu určitého veřejného prostoru pokrytého Wi-Fi signálem, kde je možno zdarma nebo za úplatu bezdrátově přistupovat k internetu. Viz též pojem: Wi-Fi.

Hřebenový filtr
Obvod pro lepší „rozčesání“ jasového a barevného video signálu zvyšující čistotu obrazu a zabraňující jejich křížení, oddělení barevného signálu od jasového. Zabrání tzv. moaré – přelévání barev přes své obrysy obrazu.

HSCSD
Vysokorychlostní systém přenosu dat v komutovaném okruhu. Jde o dokonalejší systém než GSM, ale funguje velice podobně. Rozlišuje rychlost již 14,4 kb/s. Před odesláním do sítě data kóduje a po přijetí zase dekóduje. Za určitých podmínek lze rychlost až zčiřnásobit (v případě využití zařízení schopných používat zároveň více úseků). Využití HSCSD je v internetovém připojení. Je výhodné zakupovat přístroje (mobily) které umí ještě GPRS, jelikož v řadě zemích ještě HSCSD není zavedena.

Hybridní disk SACD
Tento hybridní disk SACD (Super Audio CD) se skládá z jedné vrstvy HD a druhé vrstvy CD. Protože vrstvu CD na hybridním disku lze číst pomocí běžného CD přehrávače a SACD přehrávače dokáží přehrávat současné disky CD, výsledkem je úplná kompatibilita formátů SACD a CD. Vrstva HD umožňuje 2kanálové a vícekanálové nahrávání a přehrávání DSD a také záznam dalších textových, grafických a obrazových dat.

Hybridní obrazovka LCD
Hybridní obrazovka LCD nabízí vynikající viditelnost, dokonce i za jasného slunečního světla.

Hybridní SACD
Hybridní SACD se skládá z jedné HD vrstvy a jedné CD vrstvy. CD vrstvu lze číst i na běžném CD přehrávači, stejně jako lze na SACD přehrávači reprodukovat klasické CD disky. Je tak dosaženo plné kompatibility mezi formáty SACD a CD. HD vrstva umožňuje záznam a přehrávání dvou kanálů a multikanálového DSD. Lze na ni uložit také grafiku, text a obrazové informace.