secsoan
phone

+420 466 301 333

eshop@secel.cz
po-pá 8:00-17:00

Přihlásit

|

Registrovat

Měna:

CZK

Nákupní košík:

";
NEWSLETTER

Slovník pojmů

A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z


F-LCD (Feroelektric LCD)
LCD s vysokým kontrastem. Vyznačují se velkým úhlem viditelnosti obrazu.

FAC (Full Active Control)
Jeden z řady firemních obvodů Philipsu pro zušlechtění obrazu.

Fader in/out
Funkce "Fader in" je funkce umožňující postupné "najetí" do skladby při přehrávání nebo nahrávání. Fader out je opak umožňující postupné ztlumení skladby, např. proto, že by se při nahrávání ne pásek již nevešla. Funkce "Time Fader" nám pak dává možnost určit přesně na vteřinu, kdy má k tomuto efektu dojít a následně zastavit přístroj.

Fasttext (FLOF = Full Level Of Features)
Barevně rozlišená tlačítka na dálkovém ovládání, která poskytují přístup k některým stránkám bez nutnosti zadávat číslo stránky.

FD Trinitron® Super Fine Pitch
Obrazovka Super Fine Pitch velmi významně zlepšuje obrazové rozlišení. Rozestup středu štěrbin obrazovky byl snížen na 0,47 mm. Tím se o 60 % zvýšilo horizontální rozlišení a zlepšily se detaily obrazu. Nový obvod pohonu obrazovky zlepšuje zaostření o 25 %.

Field Dominance (Lower/Upper)
Parametr určující, který ze dvou půlsnímků obrazu bude na obrazovce zobrazen jako první. Při Lower se přehrává nejprve prvý půlsnímek a při Upper se jako první nejpreve přehrává druhý půlsnínek. (Formát DV v normě PAL obsahuje Field Dominanci - Lower). Toto je důležité ve střižnách, kde musíme při použití Deinterlace filtrrem zadat parametr "Lower". (Viz pojem: "Deinterlace Filter").

Filtr ND (neutrální filtr)
Filtr ND (s neutrální hustotou) snižuje množství světla vstupujícího do objektivu a brání tak rozostření obrazu za jasného světla. Digitální videokamera automaticky rozpozná potřebu nasadit neutrální ND, což se objeví v hledáčku.

Finalizace
Aby jednotka CD-ROM mohla interpretovat (číst) disk CD-R, musí být disk po jedné nebo vícenásobné relaci „finalizován“. Tento proces zahrnuje zapsání obsahu (TOC) disku CD.

Fine Motion
echnologie zdokonalení pohybu u OLED televizorů XEL-1, která omezuje rozmazávání zobrazení scén s rychlým pohybem.

Flash Memory
Odolné polovodičové záznamové paměťové médium typu EEPROM pro ukládání digitálních dat, (paměťová karta). Informace lze rychle na kartu ukládat, tam je trvale udržet i bez napájecího zdroje a v přípdě potřeby informace číst nebo je vymazat elektrickými impulsy.

FLOF a TOP (Full Level One Facilites) a (Table of Pages)
Dvě techniky pro rychlý přístup k vybraným stránkám na TV obrazovce, založených na principu kartotéky.

FLOF/FASTEXT
Umožňuje zrychlený výběr barevně označených stránek pomocí příslušného tlačítka dálkového ovladače a samozřejmě i přímou volbu stránky zadáním jejího čísla z numerické klávesnice.

Flutter
Nežádoucí jev při poslechu, projevující se zvonivým dozníváním nebo až třepotem. Optymální doba dozvuku je kolem 0,4 s. Té se dociluje vhodným rozmístěním nábytku a krytí podlahy kobercem apod.

FMV (Full Motion Video)
Tento výraz se obecně používá k přehrávání videozáznamů na počítači, kdy se jednotlivé snímky přehrávají rychlostí srovnatelnou s videokazetou.

Focus bracketing
Funkce (fotoaparátu), kdy je vytvořeno několik snímků v krátkém časovém okamžiku s různou zaostřovací vzdáleností. (Viz též "Exposure Bracketing¨").

Formát záznamu 3:2
Tato funkce umožňuje vytváření snímků v běžném fotografickém formátu. Standardní formát je 4:3.

frekvenční rozsah
20-20 000 Hz, ale je prokázáno, že subjektivně lze vnímat i mimo hranice.

Full Feedforward Digitalfilter (Filtr FF)
Čip s integrovaným obvodem, který zpracovává digitální zvuk pro D/A převodník. Pomocí matematické operace při převzorkování se minimalizuje šum kvantování a optimalizuje kvalita zvuku.