secsoan
phone

+420 466 301 333

eshop@secel.cz
po-pá 8:00-17:00

Přihlásit

|

Registrovat

Měna:

CZK

Nákupní košík:

";
NEWSLETTER

Slovník pojmů

A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z


C.M.M.D. (Ceramic Metal Matrix Diaphragms)
Speciální postup výroby reproduktorů. Membrány jsou kombinací keramické vrstvy s vnějšími aluminiovými povrchy. Sendvičová konstrukce jim zaručuje maximální tuhost při minimální hmotnosti a odolnost proti povrchovým rezonancím.

CA (Conditional Access)
Podmíněný přístup. Jde o modul, který vám umožní přístup k programům až po zasunutí příslušné čipové karty.

Camcorder
Záznamová kamera.

Candela na m2 (cd/m2)
Candela na metr čtverečný je základní jednotkou světelného Jasu " L ".

Capture , batch capture
Capture = proces převodu nasnímaného záznamu ze zdroje (kamery) do počítače. Batch capture = před stahováním si nejprve označíme pasáže, které chceme do počítače stahovat, což nám ulehčí pozdější střih. Ostatní neoznačené budou vynechány.

CBAS
Jiné označení pro kompozitní (složený) videosignál.

CBR
Konstantní bitrate (pevný datový tok). VBR - variabilní bitrate (proměnný datový tok).

CCD snímač
Obrazový snímací prvek. Polovodičový čip koordinující stovky tisíc fotosenzorů převádějících obraz na elektronický signál. Čím vyšší je počet obrazových bodů (pixelů), tím větší má snímací prvek rozlišení. (Viz též: SuperCCD, CMOS, Foveon X3).

CD
je společný formát firem Sony, Philips (od toho SPDIF interface tedy klasický coax).Formát Copact disc digital audio standard je z roku 1982 a je definován souborem norem s názvem RED BOOK z roku 1980

CD
CD – je společný formát firem Sony, Philips (od toho SPDIF interface tedy klasický coax).Formát Copact disc digital audio standard je z roku 1982 a je definován souborem norem s názvem RED BOOK z roku 1980. RED BOOK ( CD).Později vznikly i další formáty jako YELLOW BOOK (CD-ROM), GREEN BOOK (interaktivní CD-I), ORANGE BOOK (disc at once/track at once CD) WHITE BOOK (video CD) BLUE BOOK (CD extra) SCARLET BOOK (SACD)

cd (Candela)
Základní jednotka svítivosti " l " (malé písm. el).

CD (Compact Disc)
Disk o průměru 12cm (8cm). Nosič s optickým digitálním záznamem dat o kapacitě 650 MB, což odpovídá asi 74min. zvuku v rozlišení 44,1kHz/16bit.

CD Mavica
Digitální videokamera Mavica od společnosti Sony využívá pro ukládání obrazu běžnou 3,5palcovou disketu. Ve spojení s populárním formátem komprese obrazu JPEG představuje Mavica průlom v digitálních fotoaparátech. Nová videokamera CD Mavica využívá 8cm disk CD-R s úložnou kapacitou 156 MB.

CD rekordér
Zařízení umožňující přehrávání i zápis (na disky CD-R) nebo přepis (disky CD-RW audio) vlastních hudebních kompilací.

CD Ripping
Přímé kopírování zvukových stop disku CD z jednotky CD-ROM do zvukového souboru v počítači.

CD Synchro
MD/CD nebo MD/Tape jsou při nahrávání zapnuty současně.

CD Text
V současnosti mají vydavatelé kompaktních desek možnost zaznamenat na disk také určité textové informace, jako např. jméno interpreta, název desky a názvy skladeb. CD přehrávače vybavené touto funkcí mohou tyto informace přečíst a zobrazit na displeji.

CD-R
CD-R (záznamový disk CD) označuje disky CD, které nelze vymazat a lze je použít pouze pro jeden zápis. Pomocí CD rekordéru lze na tyto disky uložit různá data včetně hudby, filmů a fotografií. Disky CD-R jsou dostupné ve formátech 8 cm a 12 cm. Nejběžnější je 12cm disk CD-R s kapacitou 650 MB nebo 700 MB. Menší disk o průměru 8 cm je často označován jako jednoduchý disk CD a používá se především pro ukládání hudby.

CD-ROM (CD - Read Only Memory)
Kompaktní disk určený pouze pro čtení; s kapacitou nad 600 MB

CD-RW (CD-ReWritable)
Jako CD-R ale s možností opakovaného záznamu.

Center Mode (Normal, Wide, Phantom)
Poslechové režimy centrálního kanálu v Dolby Pro-Logic v závislosti na velikosti, případně absenci centrální reprosoustavy.

Centrální reprosoustava
Odstínění soustav reproduktorů, které je nezbytné pro soustavy, které se umísťují v blízkosti CRT televizorů (CRT-Cathode Ray Tube – paprsek elektronů obrazovky). Jinak může dojít k rušení geometrie obrazu.

Cinema Mode
Funkce kontroly obrazu (jas, kontrast, zrnitost barev) a zároveň vyrovnává jas a barvu, čímž omezuje rozmazávání barev.

Cinema Re-EQ
Funkce pro potlačení nepříjemných, zdůrazněných vysokých okrajových kmitočtů. (Využití nachází v malých, špatně zatlumených místnostech).

CINEMATIC

NOVÝ STANDARD OBRAZOVÉHO
A ZVUKOVÉHO VÝKONU
Skvělé fi lmy si zasluhují obraz nejlepší kvality a při sledování televizoru
BRAVIA® HX900 budete přesvědčeni, že jste v kině. Připojte k němu
přehrávač Blu-ray disků BDP-S770 a 5.1kanálový systém domácího kina
HT-AF5 pro nejlepší obrazové a zvukové efekty.
Vše je navrženo pro jedinečné zážitky z fi lmů. Televizor BRAVIA® HX900
s novým inteligentním dynamickým podsvícením Intelligent Dynamic LED
vnáší život do všech scén s nádhernými detaily, neuvěřitelně vysokým
kontrastem a skutečnými barvami.
Získejte stejné zvukové zážitky jako v kině s využitím technologie digitálního
zvuku Digital Cinema Sound, vyvinuté ve spolupráci se společností Sony
Pictures Entertainment. Vyhledávejte přímo z přehrávače Blu-ray disků,
s využitím prohlížeče Gracenote® Entertainment Browser, kompletní
fi lmografi i herců či režisérů nebo podrobnosti soundtracku.
Jediné, co budete muset sehnat, je popcorn.Cinch , RCA , WBT-0110
Dvoupólový souosý konektoru pro vstupní i výstupní zařízení určené především pro přenos zvuku, ale i obrazu. (Viz „Konektory“). Výrazem "Nextgen" je označen RCA konektor příští generace Jehož zástrčka označená WBT-0110 má speciální úpravu pro zdokonalení kontaktu.

Citlivost
Hladina akustického tlaku (viz „SPL„), měřená v dB jeden metr před reproduktorem při napětí ze zesilovače 2,8 V.

ClearVoice
Technologie ClearVoice společnosti Sony dramaticky zlepšuje úroveň zvuku ve frekvenčním rozsahu hlasu a výsledkem je zřetelnější přehrávání.

ClearVoice Plus
Technologie ClearVoice Plus společnosti Sony dramaticky zlepšuje úroveň zvuku ve frekvenčním rozsahu hlasu a výsledkem je zřetelnější přehrávání. Přehrávání prostřednictvím reproduktorů je vynikající dokonce i při nízké rychlosti nahrávání.

Clip Motion
Formát Clip Motion umožňuje vytvořit animovanou sekvenci formátu GIF z digitálního fotoaparátu. Pomocí 10 fotografií objektu, pořízených v režimu Clip Motion, vytvoří fotoaparát animaci s 256 barvami a rozlišením 160 x 120. Animované snímky GIF jsou zvláště vhodné pro elektronickou poštu, webové stránky a celou řadu prezentačních účelů.

Clipboard
Přechodná paměť využívaná u přístrojů se dvěma přijímači, kdy lze jeden obraz zmrazit na polovině obrazovky a druhé sledovat jiný. Funkce je dobrá např. chceme-li si z obrazovky opsat nějakou textovou informaci.

Club VAIO
Všem registrovaným uživatelům VAIO počítačů a notebooků dodává technické a další informace a také aktualizace softwaru. Zahrnuje také zvláštní objednávací službu pro příslušenství s přímým odesláním do 24 hodin a poskytnutí osobní domovské stránky (www.club-vaio.com).

CM (Paměť kazety)
Paměť kazety je volitelnou funkcí formátu DV. Do kazety DV/MiniDV je zabudován paměťový čip, který ukládá doplňující informace (například údaje o fotoaparátu, rejstřík, datum a čas záznamu a údaje o fotografii).

CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor)
V oboru elektroniky je výraz CMOS znám jako druh tranzistoru. Pod CMOS se ale skrývá vylepšený obrazový snímač firmy Sony využívající obvodu Super HAD. CMOS nejsou na trhu tak rozšířené jako snímače CCD, ale jsou výrobně jednodušší, méně nákladné a energeticky úspornější a celou řadu dalších výhod. (Konkurent: Super CCD).

CMYK
Označení způsobu popisu o vytváření barevných odstínů kombinací azurové (Cyan), purpurové (Magenta), žluté (Yellow) a černé (Blask) barvy. Základní způsob tisku barev v polygrafii.

CODEC
CO - kompresor, DEC - dekompresor. Program určený pro kompresi/dekompresi AV signálu.

COFDM
(Coded Orthogonal Frequency Division Multiplexing) - (kódovaný ortogonální frekvenčně dělený multiplex), způsob zakódování a modulace digitálního signálu pro vysílání. Spočívá ve vysílání mnoha (64, 256) pomocných nosných kmitočtů v přesném rozestupu, které jsou digitálně modulovány fázovou modulací. Dosahuje se tak přenosu velkého množství dat, odolnosti proti rušení (interferencím) a úspory šířky pásma. Na analogovém přijímači se tento signál jeví jako konstantní šum, viz také

COFDM(Coded Orthogonal Frequency Divided)
Modulace, využívaná ve vysílání DVB-T eliminující degradaci obrazu vlivem odrazů signálu.

Compact Flash
Druh paměťové karaty (viz: „Paměťová karta“, nebo „PC karta“)

Control A1
Control A1 je systém multifunkční sběrnice používaný pro komunikaci mezi audio komponenty značky Sony. Například mezi CD přehrávačem a zesilovačem je možné automatizovat funkce a přenášet textové informace.

Control A1/A1 II
Control A1 II představuje rozšíření funkce Control A1 a je systémem multifunkční sběrnice používaným pro komunikaci mezi audio komponenty značky Sony. Například mezi CD přehrávačem a zesilovačem je možné automatizovat funkce a přenášet textové informace.

Control L , Control S (LANC)
Konektor určený pro rozhraní editačního zařízení. Slouží k propojení videorekordérů a střihového ovladače se zásuvkou Control L. Obecně: konektor sloužící k výměně řídících dat.

Control–L
Funkce Control-L je rozhraní značky Sony sloužící k výměně dat a ovládání obrazových zařízení (videokamer, domácích videorekordérů a počítačů pro úpravy nebo ovladačů). Připojení se provádí pomocí 2,5mm stereofonního konektoru jack nebo 5kolíkové zástrčky DIN.

CP RM (Content Protection for Recordable Media)
Program chránící TV programy určené pro jednorázovou kopii (copy once).

CRT (Cathode Ray Tube); CRT
1. CRT (Cathode Ray Tube) = výraz pro vakuovou obrazovku.; 2. CRT = tříobrazovkový systém zoprazení video signálu. Oproti LCD je těžší, dražší technologie, nižší světelný výkon a obtížné nastavení.

CT (Clock Time)
Tato funkce umožňuje synchronizaci vestavěných hodin s údaji CT přenášenými radiostanicemi v pásmu FM přes systém RDS. Ruční nastavení není nutné a výsledkem je vysoce přesné zobrazení času.

Cue Marker
Při nahrávání si můžete označit určitou pozici na pásce stisknutím tlačítka Cue Marker. Tím se nahraje zvukový signál, který se přehraje při přehrávání, převíjení dopředu nebo dozadu.

Custom File Control
Funkce Custom File Control představuje funkci u téměř všech čelních jednotek značky Sony, která posluchačům umožňuje vytvářet individuální názvy jednotlivých disků CD a dokonce i seznamy oblíbených skladeb. Některé čelní jednotky také poskytují posluchačům možnost procházet obsah CD měniče pomocí funkce „List“ (seznam).

Custom Parental Lock
Rodiče mohou chtít zamezit tomu, aby jejich děti sledovaly určité disky DVD. Funkce Custom Parental Lock je k dispozici navíc ke standardnímu rodičovskému zámku. Individuálně lze označit až 300 různých disků.

Cyber-shot
Cyber-shot® je vysoce kvalitní digitální fotoaparát. Kromě fotografií je možné zaznamenávat i pohyblivé obrázky a nahrávat zvuk. Jako záznamové médium se používá karta Memory Stick™.

Chapter (kapitola), (scene)
Někdy označována jako Scene. Odlišuje jednotlivé úseky titulu, na které je rozdělil vydavatel pro snazší vyhledávání.

Chrominance
Barevný podíl v televizním obrazu.